Akcja Bezpieczny Najem

BEZPIECZNY NAJEM –


akcja Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości


 

Sierpień i wrzesień to każdego roku najbardziej gorące miesiące dla segmentu wynajmu. Tradycyjnie największy ruch w tym czasie generują studenci, którym nie udało się znaleźć miejsca w akademiku. Niestety nieznajomość rynku, brak orientacji w cenach oraz niewiedza na temat konstrukcji umów najmu mogą rodzić spore kłopoty przyszłym najemcom. Od czego więc zacząć, aby transakcję zakończyć sukcesem i nie przysparzać sobie dodatkowych problemów?


Polska Federacja Rynku Nieruchomości przy współpracy z Małopolskim Stowarzyszeniem Pośredników w Obrocie Nieruchomościami uruchamia ogólnopolską akcję BEZPIECZNY NAJEM. Przedsięwzięcie ma pomóc przyszłym najemcom w znalezieniu mieszkania do najmu oraz przeprowadzić ich bezpiecznie przez transakcję od poszukiwania do sporządzenia umowy o najem.

 

 

Jak skorzystać z pomocy pośrednika w obrocie nieruchomościami?

ð  Należy wejść na stronę http://www.pfrn.pl/page/1779 i wyszukać biura nieruchomości z miejscowości, w której poszukujesz mieszkania.

ð  Skontaktować się w wybranym biurem nieruchomości. Biura nieruchomości, które zgłosiły udział w akcji mają w swojej ofercie mieszkania do wynajmu dla studentów.

ð  Możesz też skorzystać z usługi pośrednika jeśli już znalazłeś mieszkanie, które chcesz wynająć. Pośrednik pomoże Ci przeprowadzić transakcje.

 

 

Zanim rozpoczniesz poszukiwania mieszkania do najmu:

  1. Określ miesięczny budżet na czynsz najmu. Może się okazać, że nie wystarczy na samodzielne wynajęcie najmniejszego mieszkania, w którym rozpoczynasz naukę. Należy rozważyć poszukiwanie pokoju lub współlokatora. Szczególnie, że oprócz czynszu najmu płaconego właścicielowi należy uwzględnić koszty mediów, internetu czy TV.
  2. Pamiętaj, że w większości przypadków właściciel nieruchomości wymaga 1 miesięcznej kaucji płaconej z góry.
  3. Uważaj na ogłoszenia „Tanie mieszkanie do najmu”, gdzie współpraca polega na przekazywaniu adresów mieszkań za z góry pobieraną opłatę w wysokości 300-500 zł. Najczęściej są to adresy nieaktualne, a usługa sprowadza się jedynie do przekazania adresów a nie faktycznego doprowadzenia do transakcji najmu. Taki proceder nasila się właśnie w okresie sierpnia i września i nie ma nic wspólnego z usługą pośrednictwa.

 

 

Dlaczego warto skorzystać z usług pośrednika w obrocie nieruchomościami:

  1. Pośrednik doradzi lokalizację w zależności od miejsca studiów, poinformuje o dostępnej infrastrukturze, dopasuje też ofertę do posiadanych środków.
  2. Sprawdzi tytuł  prawny do lokalu osoby zgłaszającej ofertę do wynajmu.
  3. Przygotuje inwentaryzację lokalu przekazywanego do najmu
  4. Pomoże w ustaleniu warunków najmu oraz doradzi przy wyborze odpowiedniej umowy najmu, w zależności od indywidualnej sytuacji najemcy.

 

 

 

WYKAZ BIUR NIERUCHOMOŚCI:

BIAŁYSTOK o BYDGOSZCZ o BYTOM o GDAŃSK o GDYNIA o GLIWICE o GORZÓW WIELKOPOLSKI o GRUDZIĄDZ o JASTRZĘBIE ZDRÓJ o KALISZ o KATOWICE o KIELCE o KRAKÓW o LUBLIN o MIKOŁÓW o OLSZTYN o PIASECZNO o PIŁA o POZNAŃ o RZESZÓW o RYBNIK o SOSNOWIEC o SZCZECIN o TARNÓW o TORUŃ o WARSZAWA o WROCŁAW o ZABRZE o ZIELONA GÓRA o ŻORY

 

 

Na czas akcji BEZPIECZNY NAJEM uruchamiamy specjalną skrzynkę email, gdzie można składać zapytania dotyczące przedsięwzięcia: bezpiecznynajem@pfrn.pl

 

 

biuroAkcja Bezpieczny Najem