XVI Kongres PFRN

Już po raz szesnasty pośrednicy w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości spotkali się na Kongresie Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości. W tym roku gospodarzem kongresu było Małopolskie Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami, które zaprosiło nieruchomistów do Krakowa, był to drugi w Krakowie kongres w historii kongresów PFRN. Uczestniczyło w tym spotkaniu wielu polityków z różnych opcji politycznych, a zainaugurował je Prezydent Stołecznego Miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski.

 

 

 

Tematem przewodnim tegorocznego Kongresu było hasło: „Pośrednik, zarządca – zawód zaufania publicznego”. W inaugurującym wystąpieniu podczas kongresu tezę postawił prof. Andrzej Bałandynowicz, rektor Wyższej Szkoły Gospodarowania Nieruchomościami, któryw swoim wykładzie zadał pytanie, czy rynek wymaga aby te zawody były zawodami zaufania publicznego.

Prof. Stanisław Belniak przybliżył zebranym dane dotyczące certyfikacji zawód pośrednika i zarządcy nieruchomości w Unii Europejskiej. Rynki Nieruchomości w UE znajdują się w zróżnicowanych stadiach rozwoju, jednak mimo postępującej globalizacji zachowały one swoją odrębność w wielu obszarach, dotyczy to m.in. regulacji zawodów nieruchomościowych.

Na temat funkcjonowania zawodów pośrednika i zarządcy nieruchomości w Stanach Zjednoczonych uczestnicy kongresu dowiedzieli się z wystąpień Christine Todd – Dyrektora Zarządzającego Stowarzyszeniem Realtorów w Północnej Wirginii oraz Johna Budza – pełnomocnika Zarządu NAR na Polskę.

Christina zaprezentowała kampanię reklamową jaką corocznie przygotowuje Krajowe Stowarzyszenie Realtorów. Głównym przesłanie kampanii to: „Dzięki pośrednikom ze Stowarzyszenia REALTOR możecie korzystać z życia, podczas gdy oni pomogą Wam sprzedać lub kupić dom, nieruchomość komercyjną pod działalność lub pod inwestycje,a także wynająć mieszkanie”. Na koniec wystąpienia zostało zaprezentowanych 5 reklam przygotowanych przez NAR.

 

John przybliżył wyniki badań na temat wizerunku pośrednika w Stanach Zjednoczonych. Od kilku lat systematycznie poprawia się wizerunek Pośredników z Krajowego Stowarzyszenia Realtorów (NAR).  Pokazują to wyniki badań, które mierzą skuteczność kampanii przeprowadzanych przez NAR.

 

 

Zgromadzonych pośredników bardzo interesowało jak wygląda ich wizerunek w oczach polskiego społeczeństwa. W maju br. przeprowadzone zostało badanie wśród użytkowników serwisu Domiporta.pl dotyczące wizerunku pośrednika w obrocie nieruchomościami, a wyniki badań zaprezentował Kierownik sprzedaży Domiporta.pl – Trader.com (Polska) Sp.zo.o. Maciej Górka. Przed prezentacją badań, Trader.com przygotował niespodziankę dla uczestników Kongresu w postaci sondy przeprowadzonej wśród warszawiaków na temat skojarzeń ze słowem Agent. Żartobliwa i lekka forma sondy wprowadziła uczestników Kongresu w doskonały nastrój, szczególnie gdy skojarzenia warszawiaków z Agentem krążyły wokół Jamesa Bonda czy Agenta Tomka. Badania użytkowników przyniosły szereg wniosków, ale jednym z najważniejszych jest to, że mimo 30% udziału ofert nieruchomości na wyłączność w całości transakcji na rynku niosą one za sobą największe bezpieczeństwo, co ewidentnie wskazuje, że warto promować system wyłączności.

 

 

Doskonałym uzupełnieniem wcześniejszych tematów na temat wizerunku pośrednika były zajęcia praktycznie, czyli co zrobić abyśmy byli dobrze odbierani przez innych, w wystąpieniu znanego specjalisty od kreowania wizerunku Piotra Tymochowicza, który w niezwykle żywiołowy sposób wciągnął wszystkich uczestników do ćwiczeń narzędzi komunikacji otwartej. Dzięki umiejętnemu korzystaniu z narzędzi komunikatu otwartego, możemy budować pozytywne i trwałe relacje z ludźmi.

 

Jak w budowie zaufania do pośrednika pomaga spójna i jednolita komunikacja oraz jak wykorzystać to tego celu nowe technologie informatyczne można było się dowiedzieć z trzech wystąpień przedstawicieli firmy Komako i Microsoft, którzy byli sponsorami technologicznymi XVI Kongresu.

 

Z jedną z ważniejszych chwili na którą czekali przedstawiciele biur nieruchomości było oficjalne otwarcie portalu Fagora.pl – pierwszego ogólnopolskiego portalu ofert nieruchomości na wyłączność utworzonego przez środowisko pośredników w obrocie nieruchomościami. Zanim Prezydent PFRN oficjalnie uruchomił Fagora.pl, Peter Bolton King – członek Zarządu ICREA zaprezentował współpracę pomiędzy Fagora.pl
a międzynarodowym portalem ofert nieruchomości Worldproperties.com. W piątek 17 czerwca 2011 roku odbył się pierwszy automatyczny eksport ofert z portalu Fagora.pl na worldproperties.com. Worldproperties to potężna platforma zawierająca najlepsze elementy sieci społecznościowych i marketingu. Relacje są podstawą sukcesu w biznesie, a nowe technologie pozwalają te relacje rozwijać pomiędzy pośrednika na całym świecie. WorldProperties pomaga pośrednikom przekraczać bariery językowe i geograficzne w celu prowadzenia międzynarodowego obrotu nieruchomościami. Nawet pośrednikom, którzy nie są aktywnie zaangażowani w działalność transgraniczną, strony WorldProperties pozwolą poprawić ich widoczność i pozycję na lokalnym rynku nieruchomości.

Prezydent PFRN Wojciech Kuc oficjalnie otwierając Fagora.pl stwierdził: „Ostatnie 2 lata dla rynku nieruchomości były bardzo trudne. Ogólnoświatowy kryzys przede wszystkim odbił się na branży nieruchomości. Jednakże już dziś wiemy, że kryzys ma też dobroczynny wpływ, który krystalizuje nasze postawy na rynku oraz wymusza na nas wdrażanie rozwiązań, które w perspektywie porządkują rynek nieruchomości. Karkołomna praca jaką na przestrzeni lat wykonały kolejne Zarządy, Komisje PFRN przyniosły wymierny efekt i mamy ogromną nadzieję, że Fagora.pl stanie się już wkrótce podstawowym narzędziem pracy pośrednika a jedyną formą umów pośrednictwa będą te z klauzulą wyłączności.”
Dla pośredników własny portal nieruchomości ma z pewnością jeszcze jeden pozytywny wymiar. Mają oni realny wpływ na dalszy rozwój portalu ponieważ właścicielem jest Polska Federacja Rynku Nieruchomości – organizacja społeczna, która zrzesza Stowarzyszenia pośredników w obrocie nieruchomościami i zarządców nieruchomości.

Na zakończenie pierwszego dnia kongresu zostały wręczone Złote Odznaki i wyróżnienia za rok 2011 nadanie przez Kapitułę PFRN.

Z naszego Stowarzyszenia wyróżnienie otrzymała Dorota Winiarska.

Serdecznie gratulujemy!

Wieczorem organizatorzy XVI Kongresu PFRN zaprosili gości do Muzeum Lotnictwa na uroczysty bal, gdzie rozmowy kuluarowe przeniosły się na parkiet a goście bawili się do rana, wśród samolotów. Jak zapowiedział Prezes naszego Stowarzyszenia A. Piórecki, otwierając bal, impreza będzie odlotowa i z relacji uczestników wynika, że taka właśnie była.

 

Drugi dzień kongresu odbył się w hotelu Novotel Bronowice i poświęcony był głównie nowościom na rynku, które wspomagają pracę pośredników i zarządców nieruchomości. Wśród tematów m.in. Home Staging, który polega na użyciu technik zmieniających i neutralizujących wnętrze w taki sposób by spodobało się jak największej ilości osób spośród grupy docelowej przypisanej do konkretnej nieruchomości. Trader.com Polska zaprezentował potencjał kanału mobilnego i prognozy rozwoju rynku mobilnego na świecie. Mobilność to nie tylko nowoczesna technologia ale również m-marketing spersonalizowany na konkretną grupę docelową pozwalający na szybką interakcję z odbiorcą.

Wykładem podsumowującym XVI Kongres było wystąpienie Janusza Lisieckiego – Prezydenta PFRN w latach 1999-2000, który odpowiedział na pytania co w Polsce osiągnięto dzięki regulacjom zawodów nieruchomościowych i jakie są tego efekty, oraz czy już jesteśmy gotowi na certyfikację lub samorząd zawodowy.

 

PFRN i MSPON dziękują za wsparcie partnerom, którzy uświetnili XVI Kongres PFRN:


Patronat honorowy:

Ministerstwo Infrastruktury
Prezydent Miasta Krakowa
Pracodawcy Rzeczpospolitej Polskiej

Patronat naukowy:

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
Patronat medialny
Domiporta.pl
Gazeta Wyborcza
Krajowy Rynek Nieruchomości
Kurier Nieruchomości
Nieruchomości CH Beck
Property Journal Polska Giełda Nieruchomości
TVP Kraków

Sponsor główny:

Trader.com (Polska) Sp.zo.o.

Sponsor technologiczny:

Komako
Microsoft

Sponsorzy:

PZU
Saga Brokers
PKO Bank Polski
Tętnowski Development
Archeton
Amron
Vivalang
Elektrownia Skawina
Martini
PÓŁNOC Nieruchomości S.A.

Współpraca:

Worldproperties.com
Wyższa Szkoła Gospodarowania Nieruchomościami

 

 

Szanowne Koleżanki i Koledzy,

W dniu 17, 18 czerwca br. mieliśmy niewątpliwą przyjemność być organizatorem XVI Kongresu Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości. Hasło Kongresu brzmiało,

„Pośrednik, zarządca- zawód zaufania publicznego”.

Wiemy już na pewno, iż Kongres ten był bardzo znaczącym wydarzeniem w środowisku pośredników i zarządców przynosząc naszemu Stowarzyszeniu wiele splendoru co wyraża się w wielu gratulacjach spływających do nas z całej Polski.

Nie osiągnęlibyśmy takiego sukcesu gdyby nie duży wkład naszych członków. Pragnę w tym miejscu serdecznie podziękować wszystkim członkom Zarządu,

Elżbiecie Prażmowskiej,

Iwonie Panfil,

Zbigniewowi Potępie,

Przemysławowi Petryli.

Jak również członkom naszego Stowarzyszenia w osobach,

Helena Augustyn- Płocharz,

Ewa Pleśniarowicz,

Dorota Winiarska,

Monika Wojciechowska,

Ryszard Zdanowicz.

Pragnę ponadto podziękować pracownikom naszych biur w osobie,

Anna Zgud (MSPON),

Bożena Marchewka- Snopkowska (MSPON),

Paweł Krzak (Czarnowiejskie Biuro Obrotu Nieruchomościami)

oraz wielu innym, którzy w sposób bezpośredni i pośredni przyczynili się do sukcesu jakim był XVI Kongres PFRN.

Dziękuję Wam wszystkim bardzo serdecznie, jesteście współtwórcami dzieła, które w naszym środowisku Pośredników i Zarządców na długie lata pozostanie w pamięci jego uczestników.

 

Andrzej Piórecki- Prezes

 

Podziękowanie Prezydenta PFRN Wojciecha Kuca za zorganizowanie XVI Kongresu PFRN

biuroXVI Kongres PFRN